Peru

about-me

Geograficznie

Peru, dawne Królestwo Inków, to jeden z największych (obok Brazylii i Argentyny) krajów Ameryki Południowej, położony na jej zachodnim brzegu, wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego.

Stolica: Lima
Jezyk urzędowy: Hiszpański, Keczua, Ajmara
Powierzchnia: 1 300 000 km2
Liczba ludności: 30 000 000

Na większości obszaru tego kraju występuje klimat równikowy. Peru dzieli sie na trzy główne krainy geograficzne: wybrzeże (costa), góry Andy (sierra) i dżungla Amazonia (selva).
Pustynne wybrzeże zajmuje ok. 12% powierzchni całego kraju, jest najbardziej zaludnioną częścią Peru i produkuje najwięcej bawełny, trzciny cukrowej i ryżu w całym państwie. Góry Andy to Kordyliera Biała i Czarna. Najwyższy szczyt to Huascarán (6768 m.n.p.m.). W Andach rozwija się rolnictwo i przemysł wydobywczy, ważne miejsce zajmują kopalnie miedzi, żelaza, cynku, ołowiu, rtęci. Uprawiane są: kukurydza, bob, ziemniaki, proso, kawa, kakao, koka, herbata. Hoduje się bydło, owce, alpaki i lamy.
Amazonia zajmuje część wschodnią kraju (2/3 całej powierzchni Peru). Jest to region o gorącym i wilgotnym klimacie. Przeważający obszar to las równikowy, z którego pozyskuje się drewno, kauczuk i chininę. Uprawia sie jukę, kakao, kawę, tytoń, ryż. Główne rzeki to Urubamba, Apurimac oraz Ukajali i Marañon, ktore tworzą najdłuższą rzekę świata – Amazonkę.


Smutny święty to żaden święty.

Święty Jan Bosco


Administracja strony

Wszelkie uwagi techniczne i graficzne dotyczące strony prosimy kierować na adres mailowy: ala.cyganik@hotmail.com. W temacie wiadomości prosi się o wpisanie klauzuli [strona www:misjarodzina].